Jak to tedy vlastně bylo...

 

Proč Modelbazar vznikl?

Tehdy (v roce 2000) byla jedinou možností přímého prodeje modelů z druhé ruky řádková inzerce v časopisech. Jenomže, když jste třeba jen o den minuli uzávěrku, váš inzerát vyšel až za dva měsíce! A to mi připadalo moc dlouho, tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.

Od registrace domény modelbazar.cz do spuštění webu uplynulo pouhých 40 dní a matně si vzpomínám, že tak dlouho mi jako studentovi trvalo za pomoci Tomáše, kamaráda a kolegy z VŠ, stránky vytvořit. Mimochodem, slovo “modelbazar” je z mé hlavy. “Modelarskybazar.cz” mi připadalo moc dlouhé. Není to bůhvíjak invenční název, nicméně se z něj postupem času stalo klíčové slovo, na které v rámci SEO a PPC kampaní cílí nejeden eshop či bazar. Stránky jsem zpočátku provozoval jen jako koníček. Těšilo mě, že jsou vám užitečné a jejich provoz jsem dotoval výhradně ze své kapsy.

První verze stránek Modelbazaru umožňovala nahrát k inzerátu pouze 1 obrázek a neuměla ani vytvořit jeho malý náhled. Zavzpomínat si můžeme zde (chce to trpělivost, hlavně obrázky se z archivu načítají opravdu pomalu): rok 2001

Postupem času vznikaly další verze stránek s menšími změnami: rok 2004

Modelbazar byl na počátku i naklonován. Vznikl totiž hudební bazar, který můj kamarád Vláďa nejprve převlékl do svého designu a později se podílel ideově i na některých vylepšeních. Tento hudební online bazar běží dodnes na adrese hudebnibazar.cz a je největší svého druhu v ČR.

 

Přelomová verze - Vánoce 2004

V roce 2004 jsem před Vánoci vytvořil zcela novou verzi stránek (asi to nebyla nejvhodnější doba, všichni byli v nervu ze shánění dárků…) a po jejím spuštění tzv. ostrým střihem jsem zažil opravdu krušné chvilky. Jednak nějaké věci nefungovaly tak dobře a pod reálnou zátěží tak rychle, jak měly a k tomu jsem sklidil velmi nevybíravou vlnu kritiky včetně spousty opravdu sprostých nadávek a výlevů typu “vraťte nám náš starý modelbazar”. Přímé podpory bylo pramálo, ale dnes už to chápu. Kdo je spokojen, používá to, neplive a většinou ani nemá potřebu chválit. Maximálně jen slušně požádá o pomoc, když je problém. Ale věřil jsem tomu, že opravdu tvořím něco lepšího, než bylo předtím. Proto jsem na to sedl a postupně to vyladil. Přibyly totiž nové funkce jako Notýsek, Moje inzeráty, Oblíbená oddělení a třídění podle regionů a já byl přesvědčen, že to stojí za to. Přátelé, to je přesně ta verze stránek, která běžela jen s velmi drobnými úpravami více než 15 (!!!) let - až do konce března 2020.

Pohleďte sem: Vánoce 2004

Ano, ta stejná verze, na kterou někteří v roce 2004 plivali a v roce 2020 možná ti stejní na ni nedali dopustit.

Návštěvnost postupem času rostla. V roce 2006 mě vyhodili z tzv. “neomezeného” hostingu a musel jsem si opatřit vlastní hardware a připojit ho přímo na páteřní síť internetu. Informace pro fajnšmekry: byl to 1U SuperMicro server (4 jádrový procesor Intel Xeon, 8GB RAM a 2x serverové profi HDD 150 GB SCSI 15.000 ot/min. v RAID mirror).

S přibývajícími roky vznikla potřeba Modelbazar zásadně upravit tak, aby bylo možné ho dále rozvíjet, takže od roku 2012 jsem velmi intenzivně zkoumal, do jakých novějších technologií bych to předělal. Udělal jsem při té příležitosti i jeden malý pilotní projekt v jiném oboru, což málem skončilo jízdou na mrtvém koni kvůli volbě z dnešního pohledu neperspektivního programovacího frameworku. Uživatelé ale byli spokojeni, stránky skvěle fungovaly... A technologický dluh narůstal a narůstal. Navíc jsem měl toho času i dost svých osobních starostí k řešení.

 

Proč nový, když starý fungoval tak skvěle?

Navenek tedy všechno fungovalo báječně, on totiž léty prověřený starý programový kód je dobrý kód, to je mi známo. Jenomže starý Modelbazar měl bohužel také vlastnosti, které mi úplně přestaly vyhovovat:

 1. Operační systém z roku 2010 už nešlo od roku 2015 nadále aktualizovat. Skončila totiž jeho podpora, včetně bezpečnostních záplat. Bože, kdy tohle někdo hackne? Ačkoliv na web s takovou návštěvností probíhají denně běžně až desítky útoků, nehacknul to nikdo. Asi jsem to měl opravdu dobře zabezpečeno. Také nebylo možné aktualizovat balíčky software, na kterých bazar přímo běžel. Slušný peklo. Dobře, možná bych to mohl nějak upgradovat na novější SW, ale chci to? Ó, nikoliv! Problém s rozvíjením služby to totiž vůbec neřeší.

 2. Parádní věc poplatná době vzniku bylo ukládání hesel v otevřené, čitelné podobě. Vzpomínáte si, jak když jste zapomněli heslo k inzerátu, starý modelbazar vám ho byl schopen bez skrupulí poslat zpátky mailem? A kdo tohle chce dnes, kdy spousta lidí používá stejné heslo i ke své mailové schránce nebo nedejbože k internetbankingu?!? Já doufám, že už nikdo!

 3. Nebyly žádné uživatelské účty. Pokud jste na nějakém zařízení vložili inzerát, na jiném zařízení pod “Moje inzeráty” jste ho prostě nenašli (pokud jste ho našli jinak a upravili, tak potom ano, bylo tam takové inteligentní spojování, ale stačilo smazat cookies a neznalo to zase vůbec nic…) Dodnes jsou mi někteří lidé schopni tvrdit, že byli na Modelbazaru registrováni. Asi měli představu že ano, ale vážně ne.

 4. Když nebyly uživatelské účty, mohl si každý dělat skoro co chtěl. Bylo velmi obtížné někoho zablokovat a účinně tak postupovat proti porušování podmínek inzerce. Porušování podmínek inzerce bylo celkem běžné. Útoky, nadávky, nesmyslné diskuze, komerční inzerce zdarma atd.

 5. V podstatě mohl kdokoliv podat inzerát pod vaším e-mailem (v tom případě vám naštěstí přišel onen informační e-mail i s heslem ke smazání toho buď omylu nebo nějakého útočného hnusu). Když to ale někdo udělal s vaším telefonním číslem, byl opravdu problém, který jsem musel řešit manuálně až na základě konkrétní stížnosti.

 6. Velmi často někdo požadoval správný kontakt na kdejakého inzerenta, který udělal ve svém kontaktu prostý překlep. Málokdo ale chápal, že správný kontakt prostě neznám, že nevěštím z křištálové koule a nevím nic víc, než je zadáno v databázi a než se zobrazuje.

 7. Prohlížení stránek na mobilech bylo naprosto tragické. Třeba jste rozklikli obrázek a celé to ujelo někam do háje mimo obrazovku…

 8. Od února 2020 byly stránky díky starým šifrovacím protokolům naprosto nedostupné uživatelům prohlížeče Firefox, jinými slovy to odstřihlo 10 % uživatelů a to vůbec není málo.

 9. Každou chvíli hrozila nečekaná smrt hardwaru. V létě roku 2019 jsem zažil opravdové okamžiky hrůzy, když vyhořel síťový zdroj na serveru. Pohotový administrátor měl sice, stejně jako já, pokaženou neděli, ale během 3 hodin zničený zdroj vyměnil za nějaký kompatibilní, který se štěstím někde po ruce našel. Takže Modelbazar smrt v tu chvíli přežil, ale vědomí toho, že kdyby na serveru (po 13 letech velmi spolehlivého provozu s dostupností více než 99,99%) vyhořelo něco jiného, co jen tak vyměnit nepůjde (třeba řadič harddisků), začalo být velmi tíživé. Ačkoliv jsem měl denní zálohy dat, úspěšné zprovoznění služby na jiném HW by bylo velmi nejisté.

Bylo jasné, že to musím přesunout do tzv. cloudu, kde se nebudu muset starat o hardware. A že je to velmi vhodná příležitost Modelbazar kompletně přepsat tak, aby ho bylo možné dále rozvíjet. Vybral jsem technologie (tentokrát ty správné!) a pustil se do mnohaměsíční práce.

 

Nová verze - duben 2020

Začátkem dubna 2020 jsem spustil nový Modelbazar. Ačkoliv jsem ho testoval, jak nejlépe jsem uměl, znovu jsem po spuštění zažil krušné chvilky. Dostal jsem přes tisíc e-mailů (to není nadsázka, ale reálný počet). Většinou to byly žádosti o pomoc s řešením konkrétního problému, v tom lepším případě i slušně napsané. Dále pak sprosté nadávky spojené s výlevy typu “vraťte nám náš starý modelbazar” (to mi něco připomnělo…) a výhrůžkami, že dotyčný přestane mou službu používat, protože je to celý na … (doplňte nadávku dle vlastní preference). Téměř vždy bez konkrétního sdělení o tom, co nevyhovuje. V malé míře mi přišla i mírnými slovy napsaná postesknutí, jak se vám starý modelbazar líbil a dobře používal, v tom nejlepším případě doplněná konkrétními tipy, co by bylo dobré v novém modelbazaru zlepšit. Za tyto tipy jsem byl opravdu vděčný, pomohly mi nejvíc. Nejdřív ale bylo nutné odstranit vyložené chyby a průšvihy, což mi zabralo hodně času i úsilí.

 

Sorry jako… aneb omluva je na místě

Měl jsem v úmyslu dát vám, uživatelům, dopředu všechno vyzkoušet, otestovat a zvyknout si na nové. Bohužel to nečekaně začalo jít tak rychle do háje, že jsem tohle vůbec nezvládl včas udělat. A velmi mě to mrzí! Termín spuštění jsem dokonce několikrát odkládal. Nakonec padl do velmi nepříjemného období a já sáhl mnohým z vás na oblíbenou jistotu - na stránky, kam mnozí z vás chodili třeba jen relaxovat pohledem na to, co nového je k prodeji. Navíc jsem tuto změnu ani nedokázal oznámit rozumně dopředu. To byla veliká chyba a já se vám za to dodatečně omlouvám! Aby toho nebylo málo, při spuštění i přes veškerá pečlivá testování vznikly chyby, kterým jsem se snažil vědomě vyhnout. Přesto se bohužel staly…

Navzdory průšvihům při spuštění s potěšením sleduji, že návštěvnost stále roste. V dubnu byl sice krátkodobý propad, jenomže předtím návštěvnost klesala trvale. Ano, někteří uživatelé pravděpodobně odpadli, ale je jich velmi málo. Není zkrátka možné zavděčit se každému a já to ani nepotřebuji. Budu nadále provozovat a rozvíjet Modelbazar tak, aby vyhovoval potřebám většiny uživatelů, a to podle svých nejlepších možností a představ, za kterými si pevně stojím. Tak, jak jsem to dělával i v minulosti, jen s jedním velkým rozdílem. Mnohem otevřeněji a ochotněji teď naslouchám vašim přáním, připomínkám, stížnostem... a snažím se s vámi lépe komunikovat, i když ne vždy se mi to daří tak, jak bych chtěl, z důvodu vytížení nejen pracovního, ale i kvůli běžným každodenním životním záležitostem.

© 2020 Adam Lešikar - Skotačivý humr

 

Jaké výhody tedy nový Modelbazar přináší?

 1. Protože běží v cloudu, neohrozí ho výpadek hardware.

 2. Díky novým technologiím lze službu hezky rozvíjet. Zatím to není příliš vidět, ale mám plán, co všechno lze zlepšit a přidat nového a postupně ho realizuji.

 3. Dá se prohlížet i na mobilech, které dnes představují už 40 % návštěvnosti.

 4. Uživatelský účet přináší vyšší komfort. Už jen při obyčejném prohlížení na různých zařízeních. A pro efektivní správu vašich vlastních inzerátů je naprostou nutností (tak jako tomu je i u jiných služeb na internetu).

 5. Vaše hesla jsou v bezpečí - jsou totiž uložena v nečitelné, zašifrované podobě, kterou nelze rozšifrovat zpět.

 6. Ověřené kontakty (e-maily i telefonní čísla), zajišťují že v nich není žádný překlep a tudíž se dotyčnému dovoláte nebo pošlete e-mail na správnou adresu.

 7. Naši inzerenti se chovají mezi sebou mnohem slušněji než dříve.

 8. Je možné podat současně až 20 inzerátů (oproti původním deseti).

 9. Ke každému inzerátu lze přiložit až 10 fotek (oproti původním pěti).

 10. Je možné nahrávat fotky mnohem větší velikosti (10 MB oproti původním 2 MB), a není tedy nutné je předem otravně zmenšovat. Také se dá přiložit foto rovnou pořízené mobilem.

© 2020 Adam Lešikar - Skotačivý humr

 

Reklama, reklama, reklama...

Proč je na Modelbazaru reklama? Právě díky reklamě může Modelbazar poskytovat svou základní inzertní službu ZDARMA (vždy tomu tak bylo a vždy to tak bude). Bez ní by Modelbazar neexistoval vůbec. Některým uživatelům však reklama vadí natolik, že používají software pro její blokování. Tím ovšem dle platných podmínek užití narušují chod serveru, protože nepřijímají www stránky tak, jak jsou serverem posílány. Tím ovšem tito návštěvníci v určité míře brání Modelbazaru v tom, aby byl postupně lepší a lepší, abych já získal odměnu za svou práci ve formě provize z reklamy, a aby zobrazované reklamy mohlo být pro ostatní uživatele na stránkách méně. Proto žádám ty, kteří používají ve svém prohlížeči blokování reklam, o udělení výjimky pro modelbazar.cz (ano, to lze nastavit) a prohlížení stránek i s reklamou. Každý má přece zcela svobodnou volbu: buď stránky používat tak, jak jsou, nebo je nenavštěvovat vůbec. A těm uživatelům, kterým reklama opravdu velmi vadí, v bližší budoucnosti rád nabídnu možnost jejího oficiálního vypnutí zcela v souladu s podmínkami užití služby.

 

Rek lama

© 2020 Adam Lešikar - Skotačivý humr

 

A jaká byla oslava 20. výročí?

Přátelé, oslava byla vskutku pompézní! Letos jsem 17. září večer uložil moje kluky do postýlek a přitom jim řekl, že Modelbazar zrovna slaví 20 let od svého vzniku a pak jsem jim přečetl nějakou pohádku. Když usnuli, nalil jsem si 2 dcl vína z už načaté lahve a pokračoval v rozdělané práci. Při tom mě napadlo, že bych mohl napsat nějaké ohlédnutí o tom, jak to bylo dříve a jaký je aktuální stav. A teď jste ho dočetli do konce

Hezký den, večer nebo ráno, hlavně zdraví a hodně sil přeje

Martin z modelbazar.cz

 

Hlavně zdraví!

© 2020 Adam Lešikar - Skotačivý humr

 

Hodně sil

© 2020 Adam Lešikar - Skotačivý humr